Často kladené otázky

 

Potrebujem na inštalovanie kolektorov na rodinný dom stavebné povolenie?
Nie, stavebné povolenie nepotrebujete.

Na čo je možné použiť slnečné kolektory?
V podmienkach Slovenska sa kolektory najčastejšie používajú na prípravu teplej vody. Menšia časť inštalácií slúži aj na podporu vykurovania, alebo ohrev vody v bazénoch.

Existuje u nás podpora využívania slnečnej energie?
Áno, na Slovensku je možné žiadať o dotáciu na podporu inštalácie zariadení využívajúcich slnečnú energiu. Podrobné informácie na http://www.siea.gov.sk/

V čom spočíva údržba?
Prevádzka solárneho systému je plne automatická. Údržba spočíva najmä vo výmene teplonosnej kvapaliny po 6 rokoch a pravidelnej vizuálnej kontrole systému. Pokles tlaku v systéme a vznik neštandardných situácií vždy konzultovať s montážnou firmou.

Kedy sa vráti energia spotrebovaná na výrobu kolektora?
Z jedného solárneho systému s plochou kolektorov 6m2 získame počas 2 rokov toľko energie, koľko sa spotrebuje na jeho výrobu (tzv. energetická amortizácia).

Aká je návratnosť investície?
Návratnosť investície sa v každom konkrétnom prípade počíta z úspor dosiahnutých využívaním solárneho systému v porovnaní s pôvodným spôsobom prípravy teplej vody. Závisí teda aj od toho, akým spôsobom ste doteraz pripravovali teplú vodu. Pri zmene z elektrického ohrevu na solárny v rodinnom dome (pre jednu domácnosť) sa doba návratnosti pohybuje obvykle  do 6 rokov.

Ako dlho trvá montáž?
Trvanie montáže je závislé od zvoleného solárneho systému a jeho parametrov. Skúsená montážna firma dokáže namontovať štandardný systém na prípravu teplej vody za jeden deň.

Nerozbije sa sklo na kolektore?
Naše vákuové trubice sú vyrobené z vysokokvalitného skla, takže sú odolné aj voči extrémnym poveternostným podmienkam a bez problémov odolávajú aj ľadovcovým krúpam, kameňom a vtákom.